Description:
This storage unit is simple and easy to assemble and will provide you with a very sturdy. fully functional storage shelf. The cubes are interlocking giving you multiple stacking options so let your imagination take over. Various cube configurations can be made with this flexible design. It can keep your home neat. tidy and organized. and to offer ultimate convenience in household organization. Add it to your cart!Package includes:
30x Single wire frame
32x Plastic connector
1x mallet
Color : black
Material :iron wire
Weight :17lbs
Weight capacity of single cube: 33Lbs
Single wire frame size: 13.8”X13.8”(L x W)
This storage unit is simple and easy to assemble and will provide you with a very sturdy. fully functional storage shelf. The cubes are interlocking giving you multiple stacking options so let your imagination take over. Various cube configurations can be made with this flexible design. It can keep your home neat. tidy and organized. and to offer ultimate convenience in household organization. Add it to your cart!
Combine multiple sets for additional storage
Open wire construction permit air circulation
Made from steel wire painted black and matching heavy duty plastic connectors
Real DIY storage cube
Multi-function storage and display
High capacity organized
Easy assemble and disassemble for using and storing
Specification:
- Combine multiple sets for additional storage
- Real DIY storage cube
- Weight capacity of single cube: 33Lbs
- Single wire frame size: 13.8”X13.8”(L x W)
Specifications
| Brand | Gymax |
| Bookcase Type | Cube Bookcases |
| Material | iron wire |
| Color | Black |
| Number of Shelves | 8 |
| Assembled Product Weight | 18.41 lbs |
| Maximum Load Weight | 33 lb |
| Shelf Depth | 13.8 in |
| Features | Stackable |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Recommended Room | Home Office |
| Home Decor Style | Transitional |
| Manufacturer | Gymax |
| Manufacturer Part Number | GYMCGENWS5 |
| Model | AM1124HM |
| Is Assembly Required | Y |









Reviews
There are no reviews yet.