Description:
Experience the perfect storage solution with our stylish 6-cube bookshelf. The versatile bookcase has a spacious top & 6 cubes to offer ample space for all your storage needs. The high-quality thickened boards can support a total weight of up to 250lbs. ensuring perfect crack resistance & long-term durability. No need to worry about burrs. as the bookshelf is designed with perfect edge banding. Safety is a priority. which is why it comes with 2 anti-tipping kits & plastic furniture corner braces to keep everything stable & secure. Not only can it house your books. but it also doubles as a display shelf. kids toy cabinet. or storage organizer.Further fixed by plastic furniture corner braces for higher strength
Equipped with ample screw hole covers to avoid scratching your skin
Comes with anti-slip foot pads. which can protect the floor
Color: White
Material: Engineered Wood. MDF
Overall Dimension: 24” x 12” x 35.5” (L x W x H)
Size of Cube with Back Panel: 11” x 11” x 11” (L x W x H)
Size of Cube without Back Panel: 11” x 12” x 11” (L x W x H)
Load Capacity of the Top:110 lbs
Load Capacity of Each Cube: 22 lbs
Net Weight:36.5 lbs
Gross Weight: 40 lbs
Package Includes:
1 x 6-Cube Bookcase
1 x User Guide
Experience the perfect storage solution with our stylish 6-cube bookshelf. The versatile bookcase has a spacious top & 6 cubes to offer ample space for all your storage needs. The high-quality thickened boards can support a total weight of up to 250lbs. ensuring perfect crack resistance & long-term durability. No need to worry about burrs. as the bookshelf is designed with perfect edge banding. Safety is a priority. which is why it comes with 2 anti-tipping kits & plastic furniture corner braces to keep everything stable & secure. Not only can it house your books. but it also doubles as a display shelf. kids toy cabinet. or storage organizer.
Features:
Specification:
- Practical storage addition with divided compartments for books. photos or plants
- Ours is burr-free & strong to resist cracks. while having premium edge banding
- 2 anti-tipping kits to safeguard your using safety. no more toppling
- Easy-to-clean surface makes daily maintenance more convenient
- Ideal for multi-scene use & satisfies diverse needs in the kids room or living room
- As needed. it can become a kids bookshelf. a bookcase. a display shelf. etc
- Guided by a clear manual. the installation becomes much easier
Specifications
| Brand | Gymax |
| Bookcase Type | Cube Bookcases |
| Material | Engineered Wood. MDF |
| Color | White |
| Finish | White |
| Number of Shelves | 3 |
| Assembled Product Weight | 40 lb |
| Maximum Load Weight | 250 lb |
| Shelf Depth | 11 in |
| Features | Further fixed by plastic furniture corner braces for higher strength |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Recommended Room | Kids Room |
| Home Decor Style | Modern |
| Manufacturer | Gymax |
| Manufacturer Part Number | GYM12513 |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 24.00 x 12.00 x 35.50 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.