Description:
These are our brand new leisure chairs which are perfect for decorating your home and offering you a wonderful seating experience. Noble and elegant appearance makes them fit your dining room. living room. restaurant. coffee shop. company. etc. High quality materials and solid beech wood legs make sure you can use them for years without damage. The seat is covered with soft velvet fabric. providing you with a comfortable sitting experience. Our 2-piece leisure chairs are great additions to any home. Don’t hesitate to buy them!
Features:
Specification:
- Ergonomic backrest and armrests for optimal comfort
- Soft velvet fabric provides comfortable sitting feeling
- Perfect for living room. bedroom and other places
- Easy to assemble according to the instruction
Specifications
| Brand | Gymax |
| Chair Style | Upholstered. Armchair |
| Seat Depth | 17.5 in |
| Seat Height | 19 in |
| Assembled Product Weight | 30 lb |
| Maximum Load Weight | 250 lb |
| Material | Iron Beech Velvet Fabric Sponge |
| Fill Material | Sponge |
| Leg Material | Solid Wood |
| Color | Yellow |
| Seat Color | Yellow |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Ergonomic backrest and armrests for optimal comfort |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean |
| Home Decor Style | Modern |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Gymax |
| Manufacturer Part Number | GYM05471 |
| Model | GT66057YW-2-HW |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 22.50 x 24.00 x 32.50 Inches |






Reviews
There are no reviews yet.