Description:
These are our brand new leisure chairs which are perfect for decorating your dining room and offering you a wonderful seating experience. Noble and elegant appearance makes them fit your dining room. living room. restaurant. coffee shop. company. etc. High quality materials and solid rubber wood legs make sure you can use them for years without damage. With softly upholstered seat. you will gain extra comfortableness when you sit on them. Our 2-piece leisure chairs are great additions to any home. Don’t hesitate to buy them!
Features:
Specification:
- Softly upholstered seat and back. fill with superior sponge
- Perfect for living room. bedroom and other places
- Easy to assemble according to the instruction
Specifications
| Brand | Gymax |
| Chair Style | Upholstered |
| Seat Depth | 19.5 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Arm Style | Armless |
| Assembled Product Weight | 17.5 lb |
| Maximum Load Weight | 250 lb |
| Material | Rubber wood. velvet. sponge |
| Fill Material | Sponge |
| Leg Material | Rubber wood |
| Fabric Content | Velvet |
| Color | Pink |
| Seat Color | Pink |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Non-slip feet at bottom increase the stability |
| Home Decor Style | Modern |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Gymax |
| Manufacturer Part Number | GYM04548 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 21.50 x 27.00 x 28.50 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.