Add a rustic flavor to every meal with the Furniture of America Terra dining pieces. This Bench has a sturdy and supportive trestle base that aesthetically complements the X-shaped legs. The rough edge creates a more natural appearance to the wood-constructed piece.
Furniture of America Terra Rustic Rough Edge Wood Dining Bench. Brown
- Includes: One (1) bench
- Style: Rustic
- Finish: Brown
- Material: Solid Wood. Wood Veneer
- Rough edge creates more natural look
- X-crossed trestle base
- Natural wood grain
- Comes with assembly instructions
- Ships in 1 box
Dimensions & Weights:
- Overall dimensions: 54W x 14D x 18.75H
- Weight capacity: 300 lbs
- Product weight: 46 lbs
Click here to view the assembly guide
Shop the matching Collection:
About Furniture of America
Furniture of America* is proud to be the family friend that always has your back. We’re more than just a business. Our customer care team is part of a larger FOA community dedicated to delivering a happy home. So browse our selection and invite warmth and character into every room in your home.
Specifications
| Brand | Furniture of America |
| Collection | Terra |
| Material | Solid wood. wood veneer |
| Color | Brown |
| Seat Color | Natural |
| Seat Depth | 14 in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | Brown |
| Assembled Product Weight | 46.00 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Armless |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Furniture of America |
| Manufacturer Part Number | IDF-3114BN |
| Model | IDF-3114BN |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 54.00 x 14.00 x 18.75 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.