Offer a welcoming atmosphere with this transitional rolled arm chair from the Garden Springs collection. With soft linen-like fabric upholstery. this casual gray armchair is sure to make your living space warm and comfortable.
About Furniture of America
Furniture of America is proud to be the family friend that always has your back. We’re more than just a business. Our customer care team is part of a larger FOA community dedicated to delivering a happy home. So browse our selection and invite warmth and character into every room in your home.
Furniture of America Garden Transitional Fabric Skirted Accent Chair. Gray
- Includes: One (1) Accent Chair
- Style: Transitional
- Finish: Gray
- Materials: Polyester. Wood
- Comfy rolled armrests
- Wide t-cushion seating
- Charming panel skirted base
- Comes with assembly instructions
- Ships in 1 boxes
Dimensions & Weights:
- Overall dimensions: 43.25L x 36W x 40H
- Seat height: 19.75
- Seat depth: 19.75
- Weight capacity: 180 lbs
- Product weight: 76 lbs
Click here to view the assembly guide
Shop the matching Collection:
- Loveseat: Item #584637985
- Sofa: Item #584637987
Specifications
| Brand | Furniture of America |
| Collection | Skirted |
| Chair Style | Upholstered. Armchair |
| Seat Depth | 19.75 in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Assembled Product Weight | 76.00 lbs |
| Maximum Load Weight | 250 lb |
| Material | Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Wood |
| Fabric Content | Linen-like Fabric |
| Color | Gray |
| Seat Color | Gray |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Arms |
| Home Decor Style | Transitional |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Furniture of America |
| Manufacturer Part Number | IDF-6376GY-CH |
| Model | IDF-6376GY-CH |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 43.25 x 36.00 x 40.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.