Lush and lovely. this vintage-style upholstered accent chair is wrapped in vibrant blue velvety fabric. A winged silhouette and flared arms ensure optimal comfort while providing plenty of character and charm to complement metallic gold finish legs. Plush and indulgent in your living room or accentuating an entry or home office. this armchair sets the tone and catches the eye with a mix of contemporary and vintage details.
Furniture of America Jica Tufted Accent Chair. Blue and Gold:
- Includes: One (1) accent chair
- Style: Contemporary
- Finish: Blue. Gold
- Materials: Fabric. Metal
- Soft. velvet-like fabric
- Button tufting
- Wing back design
- Assembly required
- Ships in 1 box
Dimensions & Weights:
- Overall dimensions: 29.3 L x 19.6 W x 38.6 H
- Seat width: 18.9
- Seat height: 17.3
- Weight capacity: 200 lbs
- Product weight: 24 lbs
Specifications
| Brand | Furniture of America |
| Collection | Jica |
| Chair Style | Wing. Upholstered. Armchair |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 17.3 in |
| Seat Width | 29.3 in |
| Seat Back Height | 25.2 in |
| Arm Style | Flared Arms |
| Assembled Product Weight | 24 lbs |
| Material | Velvet. Metal. Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Metal |
| Leg Material | Metal |
| Color | Blue |
| Seat Color | Blue |
| Leg Color | Gold |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Tufted |
| Home Decor Style | Transitional. Mid-Century. Contemporary/Modern. Vintage |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Furniture of America |
| Manufacturer Part Number | IDF-603913 |
| Model | IDF-603913 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 29.30 x 19.60 x 38.60 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.