This faux leather and wood counter height bench adds panache and freedom of movement to any dining space for those energetic diners in the family. Featuring a light walnut finish. the bench has a convenient footrest and is wrapped in matching padded faux leather with nailhead trim that ensures years of comfort and timeless style.
About Furniture of America
Furniture of America* is proud to be the family friend that always has your back. We’re more than just a business. Our customer care team is part of a larger FOA community dedicated to delivering a happy home. So browse our selection and invite warmth and character into every room in your home.
- Furniture of America Jaycee Padded Counter Height Bench. Oak
- Includes: One (1) Counter Height Bench
- Style: Rustic
- Materials: Faux Leather. Solid Wood. Wood Veneer. MDF
- Padded faux leather seat cushion
- Nailhead trim
- Wood grain details
- Easy to follow step by step assembly guide included
- Ships in 1 box
- Color and Finish: Distressed Dark Oak
- Dimensions & Weights:
- Overall Dimensions: 52W x 16D x 24.25H
- Weight Capacity: 300 lbs.
- Product weight: 30 lbs.
Specifications
| Brand | Furniture of America |
| Collection | Jaycee |
| Material | Wood; Faux Leather |
| Color | Distressed Dark Oak |
| Seat Material | Faux Leather |
| Seat Color | Dark Brown |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 24.25 in |
| Seat Width | 52 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | Light Walnut |
| Leg Color | Light Walnut |
| Assembled Product Weight | 30 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Cushioned. Nailhead Trim. Upholstered |
| Items Included | 1 Bench |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Furniture of America |
| Manufacturer Part Number | IDF-3061PBN |
| Model | IDF-3061PBN |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 16.00 x 52.00 x 24.25 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.