Functions & features:
- Polyester cover and foam padding
- Built in 2pcs of 3 speakers to enjoy music with dual track
- Bluetooth connection is available
- 3.5mm input/output ports
- Compatible with all gaming consoles. iPad. iPhone & PC
- Folds in half for storage
- Powered By 4xAA Alkaline Battery
Product Dimensions:
- Assembled Length (in.): 31.50
- Assembled Width (in.): 16.93
- Assembled Height (in.): 31.50
- Weight (lbs): 15.18
Pieces Included:
- 1*Foldable Gaming Chair
Notes:
- Manual measurement has been used.there may be some reasonable error.
- All the pictures are taken by actual samples. slight chromatic aberration may occur due to lighting or display.
- Due to the large size of the product and inconvenient transportation. once the order has been shipped. we only accept the return requests due to quality issues. Hope you can understand.
- **Easy to carry**Foldable design makes the gaming chair more lightweight and easy to carry. Users can quickly fold up the gaming chair and store it in the car or other storage space for easy access at any time Chair size is 31.5 x 16.93 x 31.5.
- **Multi-platform compatibility**Compatible with all game consoles. iPads. iPhones and computers. Compatible with all game consoles. iPad. iPhone and PC The foldable gaming chair with on-board speakers not only serves as a comfortable gaming chair. but also equipped with high quality speakers and audio system. users can enjoy better sound and music during the game.
- **Comfort**The seat and backrest of the gaming chair with polyester shell and foam padding can provide good support and comfortable sitting. which allows users to find the best posture. thus reducing fatigue and discomfort.
- **Durable**The gaming chair is designed with high-quality materials and durable structure that can withstand weight and repeated use. This means you can use the gaming chair for a long time without having to worry about its damage or failure.
- **Fashionable appearance**The gaming chair features a modern design and bright colors. giving it a stylish and edgy feel. Such a design not only meets the needs of young users. but also attracts customers of different age levels.
Specifications
| Brand | ARCTICSCORPION |
| Video Game Chair Type | Gaming Chair |
| Color | Black+Red |
| Material | Polyester cover and foam padding |
| Fill Material | Foam |
| Seat Back Height | 31.5 in |
| Seat Depth | 31.5 in |
| Seat Height | 7.28 in |
| Seat Width | 16.93 in |
| Arm Style | Adjustable Arms |
| Assembled Product Weight | 15.18 lb |
| Manufacturer | SIYUN |
| Model | JIU0429 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 31.50 x 16.93 x 31.50 Inches |










Reviews
There are no reviews yet.