Change the aesthetic of a modern living space. Breathe new life with a fresh. inspiring look offered by this beautiful armchair. A fluid silhouette with graceful curves adds softening touches to a minimalist design. Cream fabric upholstery delivers light radiance and a wonderfully versatile character. Tasteful light wood finish legs add to the neutrally refreshing flavor of this awesome chair.
Features :
- Includes: One (1) accent chair
- Upholstery: Beige
- Finish: Weathered brown
- Materials: Pine. Plywood. Fabric. Rubberwood
- Material content: 55% cotton. 45% hemp
- Cleaning code: W-S
- Stylish accent chair completes any living space in style
- Beige colored linen-like upholstery
- Classic wingback design
- Hand placed silver nail heads
- Decking construction: Back – S-spring; Seat – S-spring
- Amount of fill: 100g
- Cushions: Seat – Removable; Back – Attached
- Type of fill: Polyester wadding
- Seat cushion has zipper
- Leveler/ plastic glide: Plastic glide
- Movement: Stationary
Specifications :
- Product Dimensions : 40.5H x 31.5W x 31.5D
- Seat Dimensions : 20.75H x 21.5W x 19.75D
- Product Weight : 44.1 lbs
- Assembly Required : Yes
- Warranty : One (1) year limited manufacturer warranty
- Set includes:One (1) accent chair
- Materials:Pine plywood fabric and rubberwood
- Material content:45% hemp 55% cotton
- Fabric Color:Cream
- Finish Color:Weathered brown
- Assembly Required:Yes
- Clean ability code:D
- Weight Limit:350lbs
- Decking construction:Sinuous spring
- Type of fill:Polyester wadding
Specifications
| Brand | Coaster Company |
| Collection | c |
| Chair Style | Armchair |
| Seat Depth | 19.75 in |
| Seat Height | 20.75 in |
| Seat Width | 21.5 in |
| Seat Back Height | 19.75 in |
| Seat Back Width | 21.5 in |
| Assembled Product Weight | 44.1 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Material | Fabric |
| Seat Material | Rubberwood. Pine. Plywood. Fabric |
| Fill Material | Polyester wadding |
| Frame Material | Wood |
| Color | Beige |
| Seat Color | Cream |
| Leg Color | Weathered brown |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Chair |
| Home Decor Style | Traditional |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Coaster Company |
| Manufacturer Part Number | 902490 |
| Model | 902490 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 31.50 x 31.50 x 40.50 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.