Make Every Corner Count: This corner wall shelf bookcase is designed to transform any corner in your home into functional and decorative storage while saving space making it ideal for anyone that wants to add more storage even in tight spaces Decorative Home Shelving: We designed this corner bookcase with a wood oak finish to blend in and elevate the look of your décor. Our corner shelves double as decorative pieces that complement the look of any home Versatile And Multi-Purpose: Thanks to the sturdy build coupled with the 5 tier shelf design. our tall living room storage shelf provides the perfect spot to store all your books. photos. houseplants. collectibles. and more to put them on display in style Space Saving And Easy To Assemble: Our corner storage shelving unit comes with detailed and easy to follow instructions that allow you to assemble the tall bookcase shelf easily on your own making it the ideal choice for DIY lovers Add More Storage To Your Space With FC Design 5-Shelf Tall Corner ShelvesWhether you want to give your bookshelf a makeover or just add a decorative touch to your space. FC Design 5-tier standing shelf has you covered! Our 5-tier bookshelf is carefully designed with close attention to even the smallest details to offer the perfect balance of quality. durability. and style. It’s the perfect choice for anyone that wants to utilize their corner space in a smart way to effortlessly add more storage and charm to the look of any room. FC Design space-saving corner stand uses a wood oak finish which coupled with the modern design provides the ideal fit for any home décor. Stylish. Versatile & Durable – Perfect For Any Home Or OfficeDurable & Solid Materials BuildThe corner bookshelf is made using metal hardware and composite boards to make sure it’s durable enough to handle daily use even in the long run while being sturdy enough to handle anything you can place on it. Stable And Safe BuildWe use rounded corners and a 90° right angle design to make sure it’s safe to use around children. It provides just the right fit for most corners and can be used for a wide variety of applications. 5 Tiers For StorageFC Design shelving unit features a 5 tier design that makes it perfect for storing everything ranging from books to decorative pieces and more while keeping them neatly organized and on display. Suitable For Any Room Living Room Place this corner bookcase in your living room to organize and store family photos. small accessories. decorations. and more to reduce clutter and make efficient use of your corner space. Office Whether you’re working from home or just want to keep your office tidy. our corner bookcase will make sure your documents. books. files. and office accessories stay neatly in one convenient place. Kitchen Perfect for storing your daily kitchen essentials including spies. dishes. cutlery. small appliances. and anything else you have in mind to make your time in the kitchen simpler and easier. Product Details: Material: MDF / Composite Board / Metal Hardware Color: Distressed Grey Assembly Required: Yes Shelf Weight Capacity: 20 lb. Product Weight: 34 lb. Size: 11.5 inch Width x 11.5 Inch Depth x 71 Inch Height Item Number: 99JET100-2121-4FC Design 5 Tier Corner Bookcase. Wooden Display Shelf Storage Rack. Multipurpose Shelving Unit for Living Room. Home. Office. Distressed Grey Finish
Specifications
| Brand | FC Design |
| Bookcase Type | Corner Bookcase |
| Material | Medium Density Fiberboard. Composite Board. Metal Hardware |
| Wood Type | Oak |
| Color | Distressed Grey |
| Number of Shelves | 5 |
| Assembled Product Weight | 34 lbs |
| Maximum Load Weight | 20 lb |
| Shelf Depth | 11.5 in |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Recommended Room | Living Room. Office |
| Manufacturer | FC Design |
| Model | 99JET100-2121-4 |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 11.50 x 11.50 x 71.00 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.