Fantasy Fields Enchanted Woodland 3-Tier Bookshelf is adorned with vividly-colored owls. deer. foxes. and raccoons gathered around an oak tree for a decorative and durable storage option in bedrooms and playrooms. Featuring three spacious shelves. but not overwhelmingly tall for kids. it is ideal for bigger picture books. At the bottom. a large storage drawer to store clothes. extra linens. games. art supplies. etc. to reduce clutter and keep your child’s spaces organized.
- Bookshelf with taller clearance – great for oversized kids books
- Bottom storage drawer for toys. art supplies. clothes. etc.
- Safe for children with rounded edges and handles with plenty of room for no pinched fingers
- Illustrated with vividly-colored owls. deer. foxes. and raccoons gathered around an oak tree
- Dimensions: 22.99 L x 10.75 W x 41.73 x H
Fabric Care Instructions
Wipe clean with dry or damp cloth
Specifications
| Brand | Fantasy Fields |
| Collection | Enchanted Woodland |
| Bookcase Type | Standard Bookcase |
| Orientation | Vertical |
| Material | Mixture of MDF & Solid Wood (Eco – Friendly) |
| Wood Type | Oak |
| Color | Blue/Green |
| Finish | Blue |
| Number of Shelves | 3 |
| Assembled Product Weight | 31.97 lb |
| Maximum Load Weight | 30 lb |
| Features | Drawers |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe clean with dry or damp cloth |
| Recommended Room | Kids Room |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 1 |
| Home Decor Style | Transitional |
| Manufacturer | Teamson |
| Manufacturer Part Number | TD-11704A |
| Model | TD-11704A |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | https://images.salsify.com/image/upload/s–Z4ZCQXx2–/znrzlfnet2yc5yvjxqkp.pdf |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 23.00 x 10.75 x 41.75 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.