Experience sophistication and functionality with our bench. perfect for both the bedroom and entryway. Inspired by the collection’s elegance. this bench sports a demilune shape that exudes timeless appeal. The ivory fabric upholstered seat showcases channeled tufting. echoing the platform bed’s flared design. Supported by slender. tapered legs. this bench isn’t just a seat it’s a statement. Whether at the foot of your bed or greeting guests at the door. it’s an emblem of style and comfort.
- Perfect bench for either bedroom and entryway use
- Demilune shape for timeless appeal
- Ivory fabric seat with channeled tufting
- Supported by slender. tapered legs
- Embellished with faux diamond-trim for added glamour
Specifications
| Brand | Coaster Company |
| Collection | Evangeline |
| Material | Wood |
| Color | Silver Oak |
| Number of Baskets | 0 |
| Seat Material | Polyresin. Fabric. Foam. MDF. Poplar |
| Seat Color | Ivory |
| Seat Depth | 21.75 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 60 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | Silver Oak |
| Assembled Product Weight | 22.05 lb |
| Maximum Load Weight | 600 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Upholstered |
| Items Included | One (1) bench |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Coaster |
| Manufacturer Part Number | 223396 |
| Model | 223396 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 16.25 x 52.25 x 18.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.