The Erommy Industrial bench made up of 100 percent steel in Distressed Metal color with powdered coating and non-mar foot glides. Solid wood top not only for comfortable seating but also keeps the dining room bench last longer. Wooden bench supported with cross-braces for stability. Mid-Century entryway bench concealed with non-mar foot glides to protect your floors. Overall Dimensions 44.1"(L) x 16.5"(W) x 31.9"(H); Weight Capacity 500 lbs
- Description
- This is our high quality metal bench which is ideal for hall. sitting room. garden. backyard. patio.
- Metal frame and solid wood keep it last longer. Compact high curved back design provides maximum support and comfortable for you.
- Feet are concealed with non-mar foot glides to protect your floor. What’s more. there is a X brace under the seat that add an extra stability for this bench.
Feature
- Brand new and high quality
- Simple and elegant. perfect for Indoor/Outdoor Use
- Premium metal construction. strong and durable
- Surface plastic-spray treatment. water-resistant and rust-resistant
- Sturdy x brace under the seat for more strength
- Tapering legs and rounded back. stable and comfortable
- No-mar plastic stopper keep them from sliding and scratching floor
- Easy to wipe clean and easy to assemble
Specification
- Material: Steel frame and wood seat
- Color: Blue
- Overall dimension: 44.4”L x 16.5”W x 31.9”H
- Weight capacity of each chair: 500 lbs
- Net weight:about 27 lbs
- Package includes: 1 x Metal bench
Notes
- We commit to provide the best customer service before. during and after your purchasing.
- If there is any problem with our products. please don’t hesitate to contact us. we will deal with it until you’re satisfied.
- Comfortable Backrest|Wooden Seat|Cross Support|Protective Foot Pad
Specifications
| Brand | Erommy |
| Material | Steel |
| Fabric Content | 100% Steel |
| Color | Blue |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Material | Wood |
| Seat Color | Blue |
| Seat Depth | 16.5a*3 |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 16.5a*3 |
| Seat Back Height | 18 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Metal |
| Frame Color | Blue |
| Leg Material | Metal |
| Leg Color | Blue |
| Assembled Product Weight | 27 lb |
| Maximum Load Weight | 500 lbs |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Stability |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Erommy |
| Manufacturer Part Number | BU-CH |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 44.10 x 16.50 x 31.90 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.