DecMode Wood Bench. White is a unique addition to your stylish home. So take a load off and relax on this decorative bench. A small piece of furniture that make a big difference to give your home an instance refresh. This bench is best to arrange with accent faux furniture and indoor plants in your farmhouse-themed lobby. living room. or corner space. This item ships in 1 carton. This wooden bench features a seat with 1" thickness. Suitable for indoor use only. Some assembly required. Maximum weight limit is 400 lbs. Can accommodate 2 people. This is a single white colored entryway bench. Farmhouse style.
- Infuse your home with cozy charm. where weathered textures. rustic finishes. and warm earthy tones create a wholesome atmosphere
- This accent faux furniture features an appealing farmhouse bench made of long-lasting wood and mdf
- A bench with a distressed white finish that adds personality to your space
- This rectangular bench flaunts a wide seat. sturdy armrests. and tapered feet
- The bench measures 48L x 19W x 36H inches. and weighs 51.90 lbs
- Provides rectangular bench with open-designed backrest
- Wipe clean with a dry cloth
- Robust wooden construction offers durability
- Farmhouse style
- DecMode Wood Bench. White makes a perfect addition to any home
Fabric Care Instructions
Wipe clean with a dry cloth
Specifications
| Brand | DecMode |
| Material | Wood |
| Color | White Solid Rectangle 48 x 19 x 36 |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Color | White |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Seat Height | 36.00 in |
| Seat Width | 19.00 |
| Seat Back Height | 36.00 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | White |
| Leg Material | Wood |
| Assembled Product Weight | 51.9 lb |
| Maximum Load Weight | 400 |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean with a Dry Cloth |
| Features | Provides rectangular bench with open-designed backrest. Wipe clean with a dry cloth. Robust wooden construction offers durability |
| Items Included | This is a single white colored entryway bench |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | DecMode |
| Manufacturer Part Number | 60155 |
| Model | 60155 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 48.00 x 19.00 x 36.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.