DecMode Wood Bench. Brown is a unique addition to your stylish home. So take a load off and relax on this decorative bench. A small piece of furniture that make a big difference to give your home an instance refresh. Decorate your home spaces with a fresh seat coverage or display surfaces with this charming wooden bench to complete your classic interior design. This item ships in 1 carton. Suitable for indoor use only. This item ships fully assembled in one piece. Maximum weight limit is 250 lbs. Can accommodate 2 people. This is a single brown colored entryway bench. Farmhouse style.
- Infuse your home with cozy charm. where weathered textures. rustic finishes. and warm earthy tones create a wholesome atmosphere
- Bench furniture constructed of robust fir wood material
- Accent bench that highlights a natural wood brown overall finish with whitewashed details
- Scrollwork carved patterns adorn the trestle leg stands of this wooden bench for added character and style
- The bench measures 47L x 12W x 19.50H inches. and weighs 13 lbs
- Farmhouse style wood bench accentuates a rectangular form
- Wipe clean with a dry cloth
- Wood brown bend carries a carved trestle leg stands that are attached to a flat tabletop
- Farmhouse style
- DecMode Wood Bench. Brown makes a perfect addition to any home
Fabric Care Instructions
Wipe clean with a dry cloth
Specifications
| Brand | DecMode |
| Material | Fir |
| Color | Brown Solid Rectangle 47 x 12 x 20 |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Color | Brown |
| Seat Depth | 12.00 in |
| Seat Height | 19.50 in |
| Seat Width | 12.00 |
| Seat Back Height | 0.0 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | White |
| Leg Material | Wood |
| Leg Color | White |
| Assembled Product Weight | 13.0 lb |
| Maximum Load Weight | 250 |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Farmhouse style wood bench accentuates a rectangular form. Wipe clean with a dry cloth. Wood brown bend carries a carved trestle leg stands that are attached to a flat tabletop |
| Items Included | This is a single brown colored entryway bench |
| Manufacturer | DecMode |
| Manufacturer Part Number | 020756 |
| Model | 020756 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 47.00 x 12.00 x 20.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.