DecMode Fabric Scroll Arabesque Bench with Wood Legs. Cream is a unique addition to your stylish home. So take a load off and relax on this decorative bench. A small piece of furniture that make a big difference to give your home an instance refresh. This accent furniture for home combines style and comfort with a clean design that will blend seamlessly into your entryway or living room. Designed with felt or rubber stoppers at the base that prevent scratching furniture and table tops. as well as sliding around. This item ships in 1 carton. Suitable for indoor use only. This item ships fully assembled in one piece. Maximum weight limit is 250 lbs. Made in India. Can accommodate 3 people. This is a single cream colored entryway bench. Bohemian style.
- Designed with a free-spirited charm where vibrant hues. eye-catching patterns. and whimsical accents transform your space and showcase your personality
- A decorative bench for home crafted of robust mango wood and cotton fabric materials
- This indoor decorative bench features a cream fabric cushioned seat and a brown wooden solid base
- An accent furniture featuring a cream cushioned fabric seat with blue decorative flourishes and brown 4-legged wooden base
- The bench measures 50L x 13W x 17H inches. and weighs 27 lbs
- A rectangular cream and brown bench with a beautiful abstract pattern
- Wipe clean with a dry cloth
- The cushioned seat is encased in a cream fabric exterior designed with beautiful flourishes and supported by 4-legged wooden base
- Bohemian style
- DecMode Fabric Scroll Arabesque Bench with Wood Legs. Cream makes a perfect addition to any home
Fabric Care Instructions
Wipe clean with a dry cloth
Specifications
| Brand | DecMode |
| Material | Fabric |
| Color | Cream Arabesque Floral Scroll Rectangle 50 x 13 x 17 |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Color | Cream |
| Seat Depth | 0.00 in |
| Seat Height | 18.00 in |
| Seat Width | 13.00 |
| Seating Capacity | 3 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | Cream |
| Leg Material | Wood |
| Leg Color | Brown |
| Assembled Product Weight | 27.0 lb |
| Maximum Load Weight | 250 |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean with a Dry Cloth |
| Features | A rectangular cream and brown bench with a beautiful abstract pattern. Wipe clean with a dry cloth. The cushioned seat is encased in a cream fabric exterior designed with beautiful flourishes and supported by 4-legged wooden base |
| Items Included | This is a single cream colored entryway bench |
| Manufacturer | DecMode |
| Manufacturer Part Number | 021503 |
| Model | 021503 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 50.00 x 13.00 x 17.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.