Description:
Our sofa floor chairs can be used on any floor. high density foam and soft coral velvet design gives you comfortable seating. Fourteen different positions can be adjusted. allowing you to find a comfortable angle in either the upright or reclining position. Ergonomic design reduces back pressure even when sitting for long periods of time. and strong steel construction provides strong back support. This versatile floor chair is perfect for playing games. chatting or watching TV. and can be placed flat under the bed when not in use.
Specifications:
Color: Gray
Material: Steel. Coral Fleece. Sponge
Product Dimensions: 41.5 x 22 x 6 (L x W x H)
Adjustable Backrest degree: 0**to 90**(14 positions)
Net Weight: 8 lbs
Weight Capacity: 265 lbs
Package includes:
1 x Floor Chair
1 x Instruction
- The ergonomic backrest is designed to relieve body fatigue.
Thick sponge cushions and breathable soft coral surfaces provide comfort on any floor. - The strong steel frame provides good support and can hold a lot of weight.
Chairs that are completely flat can be placed under a sofa or bed to save space . - 14 adjustable positions from 0 to 90 degrees to suit all your needs.
Light weight requires no assembly for easy transfer.
Suitable for reading. watching TV. chatting and playing computer games.
Specifications
| Brand | Coelon |
| Video Game Chair Type | Gaming Chair |
| Color | Gray |
| Material | Steel. Coral Fleece. Sponge |
| Fill Material | Sponge |
| Fabric Content | Coral Velvet |
| Seat Depth | 22.5 in |
| Arm Style | Adjustable Arms |
| Features | Adjustable Positioning |
| Assembled Product Weight | 8 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Manufacturer | Coelon |
| Manufacturer Part Number | CoeT001010060 |
| Model | CoeT001010060 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 41.50 x 22.00 x 6.00 Inches |










Reviews
There are no reviews yet.