Sheesham wood finished is a warm Brownstone Nut Brown. metal U shaped legs with a rich gunmetal finish. a winning combination that we have joined together to form our Brownstone II Dining Bench! Add one or two to the matching Dining Table. or use in your kitchen. den or foyer. With a look so warm and natural. this beauty of a bench will be at home in any room!
Features :
- Materials: Sheesham Wood 60%. Iron 40%
- Natural Live Edge Top
- Gunmetal Finish on Metal Base
- Adjustable Levelers
- Coordinating Pieces Available
Specifications :
- Product Dimensions : 69W x 18D x 18H
- Product Weight : 88
- Assembly details : Legs Only
- Sheesham & Iron
- Natural Live Edge Top
- Black Powder Coated Base
- Adjustable Levelers
- Coordinating Pieces Available
- Easy Assembly – Just add Legs
- Color:Brown/black Powder Coated
- Finish:Brownstone Nut Brown
- Shape:Rectangle
- Collection:Brownstone Ii
Specifications
| Brand | Coast to Coast Imports |
| Collection | Brownstone Ii |
| Material | Wood |
| Color | Brown |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Leg Material | Metal |
| Leg Color | Black |
| Assembled Product Weight | 88 lb |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Coast to Coast |
| Manufacturer Part Number | 37118 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 18.00 x 69.00 x 18.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.