The adjustable reclining chair is perfect for living rooms. bedrooms. game rooms. and dorms. With the adjustable back. you can lounge in different positions. This floor chair is great for providing an additional seat in your living space for conversations. reading. playing video games. or watching television.
Features
Space-saving storage
No assembly required
Comfortable backrest
High elastic sponge. soft and comfortable
Comfortable and safe design
High quality steel frame. stable and firm
Luxury and beautiful design
Specifications
Color: Grey
Dimensions: 43D x 21W x 5H
Material: Textile. Steel
- **Multi-Angle Adjustment**The folding floor chair can be adjusted from multiple angles to suit different heights and sitting positions. The backrest of this floor couch can be easily adjusted from flat to upright. and the structure is stable. safe and comfortable for all ages.
- **Soft Padding And Sturdy Support**This floor chair features with high-quality flannel surface. thickened cushion material. square design. not easy to deform. and sturdy internal support parts. giving you a comfortable and relaxed sitting feeling.
- **Universal Usage**Our floor gaming sofa chair can be used as a chair. a couch or a bed according to different angles. As an armless floor chair. it will provide you a comfy space for reading. studying. watching TV. or meditation. As a floor recliner sofa. you can have a good nap and rest. As a bed. it is perfect for sleeping for a long period.
- **Lay Flat for Easy Storage**This floor chair provides you with comfortable leisure and entertainment. and is also convenient for your storage. When not in use. you can lie flat in the bedroom as a reclining chair. which can be placed in a small space such as the bottom of the bed or the wall. without occupying your space.
- **Easy To Use**No assembly required. easy to transport and store. Use this floor chair to decorate the living room. bedroom is a good choice for you. and there is no need to worry about damage or occupying space during transportation.
Specifications
| Brand | CL.HPAHKL |
| Color | Gray |
| Material | Textile |
| Seat Back Height | 24 in |
| Seat Back Width | 21.7 in |
| Seat Depth | 24.4 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 21.7 in |
| Features | Reclining |
| Assembled Product Weight | 8 lb |
| Manufacturer | CL.HPAHKL |
| Manufacturer Part Number | Floor Chair |
| Model | Floor Couch Floor Sofa |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 24.40 x 21.70 x 24.00 Inches |










Reviews
There are no reviews yet.