Caisson Grey and Polished Chrome Twill Swivel Accent Chair Ease into the smooth embrace of the Caisson swivel office chair. Hand-upholstered. and perched elegantly on a polished chrome base. the Caisson offers continuous comfort. The Caisson comes complete with a removable cushion. making it easy to maintain. This chair will surely become a favorite among those who appreciate comfort in style.
- Specifications:
- Colorful Modern Pop Swivel Accent Chair Perfect for Living Room and Office Use.
- Measures: 26.8 in. Length. 31.5 in. Height. 25.6 in. Depth.
- Round Metal Chrome Base for Design and Durability.
- Material Made of Faux Leather Filled with Foam Padding.
- Includes 1 Removable Seat Cushion.
- Features a Full 360 Swivel Function.
- Weight Capacity: 300 Lbs. Seat Height: 16.9 inches. Arm Length: 19.3 inches.
- Minimal Assembly Required. All Hardware Included.
Colorful Modern Pop Swivel Accent Chair Perfect for Living Room and Office Use. * Measures: 26.8 in. Length. 31.5 in. Height. 25.6 in. Depth. * Round Metal Chrome Base for Design and Durability. * Material Made of Faux Leather Filled with Foam Padding. * Includes 1 Removable Seat Cushion. * Features a Full 360 Swivel Function. * Weight Capacity: 300 Lbs. Seat Height: 16.9 inches. Arm Length: 19.3 inches. * Minimal Assembly Required. All Hardware Included.
Specifications
| Brand | Manhattan Comfort |
| Collection | Manhattan Comfort |
| Chair Style | Upholstered. Swivel. Armchair |
| Seat Depth | 25.6 in |
| Seat Height | 16.9 in |
| Arm Style | Round Arms |
| Assembled Product Weight | 33 lb |
| Maximum Load Weight | 300.0 lb |
| Material | Metal |
| Seat Material | Faux Leather |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Metal |
| Leg Material | Metal |
| Fabric Content | Faux Leather |
| Color | Gray |
| Seat Color | Gray |
| Leg Color | Polished Chrome |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Swivel |
| Cleaning. Care & Maintenance | Spot Clean |
| Home Decor Style | Contemporary |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Manhattan Comfort |
| Manufacturer Part Number | MHC-AC028-GY |
| Model | AC028-GY |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 26.80 x 31.50 x 25.60 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.