The Bowery Hill Dining Bench w/ Upholstered Seat is the perfect addition to your Dining Table. This bench features an upholstered seat. keeping your guests comfy during dinner.
Features :
- Finish: Gray Oak
- Materials: Wire Brushed Rubberwood. PU Foam Seat
- Upholstered Seat
- Square Legs
Specifications :
- Product Dimensions : 19 H x 47 W x 14 D
- Product Weight : 28 lbs
- Recommended Location : Indoor
- Recommended Room : Kitchen
Finish: Gray Oak.Materials: Wire Brushed Rubberwood. PU Foam Seat.Upholstered Seat.Square Legs.
Specifications
| Brand | Bowery Hill |
| Material | Faux Leather |
| Color | Gray |
| Seat Depth | 14 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wire Brushed Rubberwood |
| Leg Material | Wire Brushed Rubberwood |
| Assembled Product Weight | 28 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Upholstered |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Bowery Hill |
| Manufacturer Part Number | BH-4752-1653800 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 14.00 x 47.00 x 19.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.