Enjoy your meal with the relaxed style of the Rasmus Dining Bench. This seat adds casual yet comfortable seating options to your dining table. It’s built from rubberwood in a chestnut brown finish which has undergone a multistep wire-brush process. It’s complemented by a cushioned seat upholstered with faux leather polyurethane upholstery. When the meal is over. just wipe the seat with a damp cloth to clear up any spills or crumbs. The dining bench’s seat fits two people comfortably. Pair this bench with our coordinating Rasmus dining table and chairs for a picture-perfect dining room
- Solid eco-friendly rubberwood construction
- The soft foam-padded cushion seat offers extreme comfort
- Features a plus faux leather seat and low back for long lasting seating
- It’s not just for the dining room either *C you can also place this bench in an entryway. near a window. or at the foot of your bed to create a cozy nook
- All tools and hardware included for easy assembly
Fabric Care Instructions
Wipe clean with damp cloth
Specifications
| Brand | Boraam |
| Collection | Rasmus |
| Material | Wood |
| Fabric Content | 100% Faux Leather |
| Color | Chestnut |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Material | Faux Leather |
| Seat Color | Brown |
| Seat Depth | 18.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 59 in |
| Seat Back Height | 10 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Rubberwood |
| Frame Color | Chestnut Wire-Brush |
| Leg Material | Rubberwood |
| Leg Color | Chestnut Wire-Brush |
| Assembled Product Weight | 38 lb |
| Maximum Load Weight | 600 lb |
| Recommended Location | Indoor. Dining Room |
| Cleaning. Care & Maintenance | Spot or wipe clean with damp or dry cloth |
| Features | Upholstered |
| Items Included | 1 Dining Bench |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | Boraam |
| Manufacturer Part Number | 77315 |
| Model | 77315 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 18.75 x 59.75 x 22.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.