65-inch by 48-inch Solid Twill Double Papasan Cushion 93304-TW-SP
Add a touch of style and comfort to your indoor furnishings with this 65-inch by 48-inch twill double papasan cushion
This cushion features a classic tufted cushion style in a variety of striking colors of soft premium twill fabric
– Fabric Type: 45-percent polyester. 55-percent cotton
– Item Weight: 15
– Color Name: Spice
– Item Width: 65
– Item Length: 48
– Item Height: 6
– Useage: Indoor
- Add a touch of style and comfort to your indoor furnishings with this 65-inch by 48-inch twill double papasan cushion
- This cushion features a classic tufted cushion style in a variety of striking colors of soft premium twill fabric
Specifications
| Brand | Blazing Needles |
| Chair Style | Bohemian |
| Seat Depth | 48 in |
| Seat Height | 6 in |
| Assembled Product Weight | 17 lbs |
| Material | Other |
| Fill Material | Blown Polyester Fill |
| Fabric Content | Polyester |
| Color | Multicolor |
| Seat Color | Spice |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Tufted |
| Cleaning. Care & Maintenance | Hand Wash Only |
| Manufacturer | Blazing Needles |
| Manufacturer Part Number | 93304-TW-SP |
| Model | 93304-TW-SP |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 48.00 x 65.00 x 6.00 Inches |





Reviews
There are no reviews yet.