Safety and strength are top priorities for any furniture that will be around children and this 4-tiered bookshelf doesn’t disappoint. The poplar and birch plywood gives superior durability and is able to stand up to the rigors of institutional use. The clear lacquer finish gives a glossy appearance that looks great in any space. Rounded kid friendly edges prevent accidental abrasions to little arms and legs while self-leveling floor glides ensure a stable platform. The included anti-tip safety strap helps prevent tipping.
Assembly of this book display shelf takes under 30 minutes with the included illustrated instructions. Keep this kids bookshelf looking great with an alcohol disinfectant containing 70% or higher alcohol concentration followed by a dry cloth. Pair this display shelf with our natural wooden 4 shelf book display to add storage for toys or showcasing your child’s book collections.
Fabric Care Instructions
Specifications
| Brand | BizChair |
| Material | Plywood |
| Color | Natural |
| Finish | Clear Lacquer Finish |
| Number of Shelves | 4 |
| Assembled Product Weight | 29 lb |
| Maximum Load Weight | 50 lb |
| Shelf Depth | 2.25 in |
| Cleaning. Care & Maintenance | Use an alcohol based cleaner with 70 percent or higher alcohol concentration followed by a dry cloth. |
| Recommended Room | Bedroom |
| Home Decor Style | Classic |
| Manufacturer | BizChair |
| Manufacturer Part Number | BIZ-MK49-1661-NAT |
| Model | BIZ-MK49-1661-NAT |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | http://images.salsify.com/image/upload/s–LmHKLQMi–/afe9a44e948df11fe8dd02ab97230d6db6ee683e.pdf |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 11.75 x 31.50 x 39.38 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.