This Dining Bench brings a rustic charm to your dining area. This bench is spacious enough to accommodate several diners. allowing all of you to come together and eat like a family. This sturdy and beautiful bench is made of pine and has a distressed finish that will fit with a rustic or simple Southwestern style. The two-tone wood seat and contrasting black legs make this an attractive.
- Give Handsome look to your room
- Industrial and transitional style
- Stand alone appeal
- Product Weight: 37.8
- Product Dimensions: 75 x 14 x 18
- Assembly Required: Yes
- Color: Brown
- Country Of Origin: Vietnam
Specifications
| Brand | Benzara |
| Collection | Benzara |
| Material | Metal |
| Color | Multicolor |
| Seat Color | Brown |
| Seat Height | 18 in |
| Frame Material | Wood |
| Leg Material | Metal |
| Leg Color | Black |
| Assembled Product Weight | 42 lb |
| Maximum Load Weight | 250 lb |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Armless |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Benzara |
| Manufacturer Part Number | BM171852 |
| Model | BM171852 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 75.00 x 14.00 x 18.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.