Playful in its design and decadent in its color. this velvet arm chair has a special place in any home in which it is placed. The gently curved wingback design is highlighted with traditional tufting for a nod to mid-century modern designs. and your choice of fun and fashionable colors lends a rich and whimsical accent to your space.
Bellamy Studios Mid Century Velvet Wingback Chair. Navy Blue:
- Includes: One (1) Arm Chair
- Multiple Material Options
- Fabric and Velvet Composition: 100% Polyester
- Leg Material: Oak Wood
- Multiple Color Options
- Leg Finish: Black
- Assembly Required
- Dimensions: 28.50 inches deep x 34.25 inches wide x 39.75 inches high
- Seat Dimensions: 20.50 inches deep x 21.25 inches wide x 19.75 inches high
- Arm Height: 27.00 inches
Fabric Care Instructions
Spot Clean
Specifications
| Brand | Bellamy Studios |
| Chair Style | Armchair |
| Seat Depth | 20.5 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 21.25 in |
| Seat Back Height | 19.75 in |
| Arm Height | 27 in |
| Assembled Product Weight | 36.82 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Material | New Velvet |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Wood |
| Leg Material | Oak Wood |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Color | Black. Navy Blue |
| Seat Color | Navy Blue |
| Leg Color | Black |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Button Tufted;Wingback |
| Home Decor Style | Mid-Century |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Noble House |
| Manufacturer Part Number | 303584 |
| Model | 303584 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 34.25 x 30.25 x 39.75 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.