Smooth curves and netural tones make the Theo bench a chic addition to any space. Constructed from wood. the Theo is upholstered in a soft Gray polyester fabric. Plush foam padding provides comfortable seating. while button tufting adds a tailored look. The seat is set on a unique base of interlocking forms. each finished in a Walnut brown. Place this bench in the entryway. living room. or bedroom. The Theo bench is made in Malaysia and requires assembly. Dimensions: 17.9" High x 48.8" Wide x 18.3" Deep; Seating Dimensions: 48.8" Wide x 18.3" Deep x 17.9" High (from Floor); Legs: 13.2" High;Constructed from rubberwood. MDF wood. and LVL; Walnut brown finish; Upholstered in polyester fabric and padded with foam; Sculptural base
Fabric Care Instructions
Spot Clean
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Select |
| Material | Fabric Polyester 100%; MDF; LVL; Foam; Rubberwood |
| Fabric Content | Polyester |
| Color | Dark Gray; Walnut |
| Seat Color | Gray |
| Seat Height | 17.90 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Color | Walnut brown |
| Leg Color | Walnut brown |
| Assembled Product Weight | 13.25 lbs |
| Maximum Load Weight | 350 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Button tufted; Assembly required; Made in Malaysia |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Wholesale Interiors |
| Manufacturer Part Number | WI9835 |
| Model | WI9835 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 18.30 x 48.80 x 17.90 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.