The stunning Leland armchair accents your space with a touch of modern glamour. Made in China. the Leland is comprised of a wood frame padded with thick layers of soft foam and upholstered in luscious velvet fabric. The seat rests on brushed gold finished metal legs for excellent stability in alluring design. Requiring assembly. the Leland features convenient armrests with an open design for a contemporary feel. The superb combination of style and comfort distinguishes the Leland armchair as an excellent addition to the modern home.
- ? Constructed from metal and engineered wood? Gold tone finish? Upholstered in velvet polyester fabric and padded with foam? Open armrests? Removable back cushion? Assembly required? Made in China? Product Weight: 40.8 Pound? Package Weight: 51.6 Pound? Dimensions: 34.6 High x 29.1 Wide x 34.6 Deep; Seating Dimensions: 19.3 High (from Floor) x 22.4 Wide x 20.9 Deep; Arm Height (From Floor): 24.8 High; Back Height: 15.3 High; Legs: 9.1 High;? Product Color: Navy Blue/Gold? Product Composition: Fabric Velvet 100% Polyester/MDF/Foam/Stainless Steel
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Leland |
| Chair Style | Wing. Upholstered. Armchair |
| Seat Depth | 20.9 in |
| Seat Height | 19.3 in |
| Seat Back Height | 15.3 in |
| Assembled Product Weight | 40.8 lbs |
| Material | Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Metal and engineered wood |
| Fabric Content | 100% Fabric Velvet 100% Polyester |
| Color | Navy Blue |
| Leg Color | Gold |
| Pattern | Solid Print |
| Home Decor Style | Glam |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Wholesale Interiors |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 34.60 x 29.10 x 34.60 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.