Lounge in luxury with the lavish comfort of the Nelson armchair. Made in China. this chair is comprised of a wood frame padded with plush foam and upholstered in luscious velvet fabric. Button tufting creates an elegant display. while geometric stitching on the backrest accentuates the curvaceous outline of the chair. Requiring assembly. the Nelson is supported by angled. gold-finished metal legs for excellent stability with a touch of luxury. A masterful blend of alluring style and sumptuous comfort. the Nelson armchair is a remarkable addition to the modern home.
- Constructed from metal and engineered wood
- Gold finish
- Upholstered in velvet polyester fabric and padded with foam
- Button-tufted
- Geometric stitch pattern
- Angled legs
- Assembly required
- Product Weight: 35.3 Pound
- Package Weight: 44.1 Pound
- Dimensions: 37.00 High x 29.50 Wide x 32.30 Deep; Seating Area Dimensions: 18.90 High x 23.60 Wide x 23.60 Deep; Arms: 24.00 High; Legs: 8.70 High
- Product Color: Navy Blue/Gold
- Product Composition: Fabric Velvet Polyester 100% / MDF / Stainless steel / Foam
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Nelson |
| Chair Style | Upholstered. Armchair |
| Seat Depth | 23.60 in |
| Seat Height | 18.90 in |
| Assembled Product Weight | 35.3 lbs |
| Material | Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Wood |
| Leg Material | Metal |
| Fabric Content | Velvet |
| Color | Gold. Navy Blue |
| Seat Color | Navy Blue |
| Leg Color | Gold |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Tufted |
| Home Decor Style | Modern |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Wholesale Interios |
| Model | 190-11546-AMZ |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 32.30 x 29.50 x 37.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.