Baxton Studio Mid-Century Masterpieces Club Chair – White Step slightly back in time to the postwar-prosperity years via the Baxton Studio Mid-Century Masterpieces collection. Inspired by the mid-century movement. our modern club chair combines a medium brown wood veneer finish and White faux leather. foam-cushioned seat with solid rubberwood construction. The perfect accent arm chair for the contemporary-minded consumer on a budget. Slick. sleek and oh so chic. This armchair is perfectly suitable for a small office setting or apartments.
- Specifications:
- Modern club chair with mid-century inspiration
- Solid rubberwood construction
- Medium brown wood veneer finish
- Modern club chair with mid-century inspiration
- Solid rubberwood construction
- Medium brown wood veneer finish
- Faux leather seat with high-density polyurethane foam cushioning
- Grid tufting design
- Assembly required
Fabric Care Instructions
Wipe with a damp cloth. either with or without a small amount of mild soap (test first). then wipe dry
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Baxton Studio |
| Chair Style | Mid-Century |
| Seat Depth | 21 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Width | 20 in |
| Arm Height | 20.13 in. |
| Assembled Product Weight | 34.95 lb |
| Material | Wood. Faux Leather And Foam |
| Seat Material | Faux Leather |
| Fill Material | High-density Polyurethane (HDPU) |
| Frame Material | Rubberwood |
| Fabric Content | 75% Wood/Faux Leather/Foam |
| Color | White |
| Seat Color | White |
| Pattern | Grid |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Chair |
| Home Decor Style | Mid-Century |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Wholesale Interiors |
| Manufacturer Part Number | WHI-TOGO-CC-109-545 |
| Model | 847321034907 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 27.00 x 25.38 x 30.63 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.