Handsome in a den. home office. or corporate setting. this dark brown faux leather club chair is a stylish and affordable way to furnish your space. It is constructed with a frame made from plywood and MDP with dense foam cushioning and espresso brown faux leather. The circular metal base with non-marking feet allows the chair the ability to effortlessly swivel 360 degrees. This leather club chair is fully assembled upon delivery.
Features :
- Color: black brown
- Made of plywood. faux leather and MDP
- Contemporary style
- Polyurethane foam cushioning
- 360 degrees swivel
- Steel base with non-marking feet
- Product Weight: 55lbs
Specifications :
- Product Dimensions : 28.2 H x 30 W x 31 D
- Contemporary club chair
- Espresso brown faux leather
- Plywood and MDP frame
- Polyurethane foam cushioning
- Steel base with no marking feet
Fabric Care Instructions
Wipe with a dry cloth
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Julian |
| Chair Style | Transitional. Traditional |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 16 in |
| Arm Height | 26 in. |
| Assembled Product Weight | 52.8 lb |
| Material | Faux Leather |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Frame Material | Plywood and MDP |
| Leg Material | Metal |
| Fabric Content | 75% Faux Leather/Plywood |
| Color | Black |
| Pattern | Solid |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Swivel |
| Home Decor Style | Transitional |
| Manufacturer | Baxton Studio |
| Manufacturer Part Number | A-282-Black |
| Model | 50-3458-OJC |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 31.00 x 30.00 x 28.20 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.