Add rustic charm to any entryway with the stunning Henson bench. Made in China. the Henson is constructed from sturdy wood finished in a natural brown hue. Black finished metal legs complement the natural wood seat for a cool. industrial look. This unique piece features a stacked wood design that lends a raw. organic appearance. The distinctive Henson bench adds character to any space. making it a prime choice for enhancing the modern home.
* Rustic and industrial entryway bench * Constructed from engineered wood and metal * Natural brown finished wood seat * Black finished metal legs * Rustic stacked wood effect * Assembly required * Made in China * Product Weight: 16.8 Pound * Package Weight: 22 Pound * Dimensions: 17.7" High x 47.2" Wide x 11.8" Deep; Seating Dimensions: 17.7" High x 47.2" Wide x 11.8" Deep; Legs: 14" High; * Product Color: Brown/Black * Product Composition: MDF/Metal
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Henson |
| Material | Wood Composite. Metal. Medium Density Fiberboard |
| Color | Natural Brown |
| Seat Material | Engineered Wood |
| Seat Color | Natural Brown |
| Seat Depth | 11.8 in |
| Seat Height | 17.7 in |
| Seat Width | 47.2 |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Metal |
| Frame Color | Black |
| Leg Material | Metal |
| Leg Color | Black |
| Assembled Product Weight | 16.8 lbs |
| Recommended Location | Indoor |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Wholesale Interiors |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 47.20 x 47.20 x 17.70 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.