Enhance your dining space with the graceful comfort of the Giovanni dining bench. Made in Malaysia. the Giovanni is comprised of sturdy wood finished in a rich dark brown. Equipped with a large foam-padded cushion upholstered in soft fabric. the Giovanni provides exceptional seating comfort. Requiring assembly. the bench features ball turned legs for a classic look. The elegant and versatile Giovanni dining bench works well with a dining set or as an accent piece in the entryway.
* Modern dining bench * Constructed from oak wood and rubberwood * Dark brown finish * Upholstered in Upholstered in polyester fabric and padded with foam * Ball turned legs * Assembly required * Made in Malaysia * Product Weight: 23.1 Pound * Package Weight: 26.5 Pound * Dimensions: 18.9" High x 47.8" Wide x 16.1" Deep; Seating Dimensions: 47.8" Wide x 16.1" Deep x 18.9" High (from Floor); Legs: 16.9" High; * Product Color: Sand/Dark brown * Product Composition: Fabric Polyester 100%/Oak/Foam
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Giovanni |
| Material | Polyester. Rubberwood. Oak. Fabric |
| Fabric Content | Fabric Polyester 100% |
| Color | Dark Brown |
| Seat Material | Upholstery |
| Seat Color | Sand |
| Seat Depth | 16.1 in |
| Seat Height | 18.9 in |
| Seat Width | 47.8 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Oak|Rubberwood |
| Frame Color | Dark Brown |
| Leg Material | Wood |
| Leg Color | Brown |
| Assembled Product Weight | 23.1 lbs |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Upholstered |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Wholesale Interiors |
| Model | 171-10925-AMZ |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 16.10 x 47.80 x 18.90 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.