Simultaneously contemporary and elegant. this sandy tan microfiber club chair adds an effortless luxury to any living room. Foam cushioning. solid wood framing. and tapered cylindrical black plastic legs add comfort and style. Included is a matching pillow. which can be remove and use separately. Some assembly is required.
Modern club chair Sandy tan microfiber Black plastic legs Wood frame Some assembly is required. Attached accent pillow
Specifications:
– Box 1 Height : 32.00
– UPC : 878445009588
– Attribute Depth (in) : 30
– Box 1 Depth : 32.00
– Attribute Dimensions (in) : Chair measures 31 wide x 30 deep x 33 high. Seat height and depth is 17. Arm height is 24.
– Box 1 Width : 32.00
– Brand : Baxton Studio
– Box 1 Weight : 50.00
– Packing Time (days) : 2
– Delivery Time (days) : 7
– Length: 32.0 in. Width: 31.0 in. Height: 33.0 in
- Modern club chair
- Sandy tan microfiber
- Black plastic legs
Fabric Care Instructions
Wipe clean with a dry cloth
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Marquis |
| Chair Style | Upholstered |
| Seat Depth | 30 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 31 in |
| Arm Height | 24 |
| Assembled Product Weight | 47 lbs |
| Material | Microsuede |
| Seat Material | Microfiber. Foam. Polyurethane |
| Fill Material | Polyurethane foam |
| Frame Material | Wood |
| Leg Material | Plastic |
| Fabric Content | 75% Wood |
| Color | Black |
| Seat Color | Tan |
| Pattern | Solid |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Arm Chair |
| Home Decor Style | Modern |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Wholesale Interiors |
| Manufacturer Part Number | LCY-31-CC-4 |
| Model | 878445009588 |







Reviews
There are no reviews yet.