Introduce the lush yet versatile nature of chic design to your space with the wonderful Betiana storage bench. Made in Malaysia. this Japandi inspired piece consists of a sturdy wood frame padded with foam and upholstered in sumptuous boucle fabric. The seat features a convenient lift-top design that opens to reveal ample storage space while a lovely channel-tufted design adorns the sides of the piece with geometric flair. The Betiana requires assembly and features rounded wood legs for excellent stability and support while lending a distinct. minimalist silhouette. Imbuing a modish yet causal aura to your space. the Betiana storage bench serves as a fantastic accent in any layout. Overall: 48.80" W x 17.50" D x 17.70" H; Clearance/Leg(s): 2.00" H;
- Japandi storage bench
- Constructed from Rubber Wood and Engineered Wood
- Lift-top storage compartment
- Padded with foam and upholstered in boucle fabric
- Channel-tufted design
- Rounded legs
- Seat measures 17.70 high from the floor
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Betiana |
| Color | Cream/Walnut Brown |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Material | Boucle Fabric 95% Polyester. 5% Acrylic /Foam |
| Seat Color | Cream |
| Seat Depth | 17.5 in |
| Seat Height | 17.7 in |
| Seat Width | 48.8 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Plywood/MDF/Boucle Fabric 95% Polyester. 5% Acrylic /Foam/Rubber Wood |
| Frame Color | Walnut Brown |
| Leg Material | Rubber Wood |
| Leg Color | Walnut Brown |
| Assembled Product Weight | 37.5 lb |
| Maximum Load Weight | 500 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Storage |
| Items Included | One (1) Storage Bench |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | Baxton Studio |
| Manufacturer Part Number | WI13316 |
| Model | WI13316 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 17.50 x 48.80 x 17.70 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.