Chic and functional. the Arne bench is a sublime addition to any space. This wood bench is upholstered in a soft. neutral fabric that complements the Walnut brown finish on the wood. Ample seating comfort is provided by plush foam padding. Button tufting adds a tailored look. Inspired by mid-century design. the Arne features a low silhouette and tapered legs. This versatile piece is well suited for placement in the entryway. living room. or bedroom. The Arne bench is made in Malaysia and requires assembly. Dimensions: 18.3" High x 48.4" Wide x 17.7" Deep; Seating Dimensions: 48.4" Wide x 17.7" Deep x 18.3" High (from Floor); Legs: 11.2" High;Constructed from rubberwood. MDF wood. and LVL; Walnut brown finish; Upholstered in polyester fabric and padded with foam; Tapered legs
Fabric Care Instructions
Spot Clean
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Select |
| Material | Fabric Polyester 100%; MDF; LVL; RUBBER WOOD; Foam; Rubberwood |
| Color | Dark Gray; Walnut |
| Seat Color | Dark Gray |
| Seat Depth | 17.7 in |
| Seat Height | 18.30 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Color | Walnut Brown |
| Leg Color | Walnut Brown |
| Assembled Product Weight | 9.90 lbs |
| Maximum Load Weight | 200 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Button tufted; Assembly required; Made in Malaysia |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Wholesale Interiors |
| Manufacturer Part Number | WI9837 |
| Model | WI9837 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 17.70 x 48.40 x 18.30 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.