Transform any space with the mid-century modern Andrea armchair. Made in Malaysia. the Andrea is comprised of a sturdy wood frame finished in a warm walnut brown. Its sleek tan faux leather upholstery is padded with plush foam to provide comfort and support. The chair is fitted with angled legs that lend a retro feel. Visually appealing from all angles. the Andrea armchair is an excellent addition to any professional or private office.
? Set includes two (2) living room chairs? Constructed from rubberwood? Walnut brown finish? Upholstered in faux leather and padded with foam? Angled legs? Assembly required? Made in Malaysia? Product Weight: 16.3 Pound? Package Weight: 39.2 Pound? Dimensions: 35.8" High x 22.6" Wide x 24.6" Deep; Seating Dimensions: 20.1" High (from Floor) x 19.1" Wide x 17.3" Deep; Arm Height (From Floor): 26.8" High; Back Height: 15.7" High; Legs: 14" High;? Product Color: Tan/Walnut Brown? Product Composition: Faux Leather/Rubberwood/Foam
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Andrea |
| Chair Style | Club. Upholstered. Armchair |
| Seat Depth | 17.3 in |
| Seat Height | 20.1 in |
| Seat Back Height | 15.7 in |
| Assembled Product Weight | 16.3 lbs |
| Material | Faux Leather |
| Fill Material | Foam |
| Leg Material | Rubberwood |
| Fabric Content | 100% Faux Leather |
| Color | Walnut Brown |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Home Decor Style | Mid-Century |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Wholesale Interiors |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 24.60 x 22.60 x 35.80 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.