Discover the epitome of luxury and relaxation with the Ciara 53 Upholstered Chair and a Half by Armen Living. This meticulously crafted piece of furniture redefines the concept of comfort. offering a spacious and cozy sanctuary for your leisure and repose. Indulge in the plush comfort of the down. foam. and fiber blend seat cushion. providing a seating experience that cradles you in softness and support. The eight-way hand-tied seat construction guarantees durability and longevity. making it a sound investment for years to come. Enhancing both aesthetics and practicality. the dressmaker style sofa skirt not only adds a refined finish but also conceals the chair’s base. creating a polished and unified look in your living space. For a personalized touch. two coordinating toss pillows are included. adding a pop of color and texture. Maintenance and customization are effortless with the Ciara accent chair. The reversible and removable cushion covers. equipped with a convenient zipper closure. make it easy to keep your chair looking pristine and fresh. The chair and a half provides more seating space than a regular armchair. making it a versatile option for lounging. reading. or accommodating guests. The Ciara living room chair includes 2 toss pillows and is available in your choice of Slate Gray. Pearl. and Sahara Brown high-quality polyester blend upholstery.
Features :
- Material: Polyurethane
- Finish: Sahara brown
- SEAT CONSTRUCTION – Meticulously crafted to distribute weight evenly. this chair features an eight-way hand-tied spring system that ensures lasting durability.
- REMOVABLE COVERS- The removable cushion covers feature a zipper closure that allows for quick and easy cleaning.
- COLOR VARIATIONS – This accent chair is available in slate gray. pearl. or Sahara brown upholstery.
Specifications :
- Product Dimensions : 36H x 53W x 45D
- Product Weight : 105 lbs
- Seat Height : 21
- Assembly details : MINIMAL ASSEMBLY – The legs of this sofa ship detached to avoid any damage while in transit. Simply screw the legs into the bottom of the sofa and enjoy. No additional hardware is required.
- CHAIR & A HALF – The generous seating space of this extra-wide accent chair allows you to stretch out while lounging. reading a book. or cozying up with your loved one or pets
- COLOR VARIATIONS – This accent chair is available in slate gray. pearl. or Sahara brown upholstery.
- MINIMAL ASSEMBLY – The legs of this sofa ship detached to avoid any damage while in transit. Simply screw the legs into the bottom of the sofa and enjoy. No additional hardware is required.
Specifications
| Brand | Armen Living |
| Seat Depth | 30 in |
| Seat Height | 21 in |
| Seat Width | 38 in |
| Seat Back Height | 15 in |
| Seat Back Width | 53 in |
| Arm Height | 26 in |
| Assembled Product Weight | 105 lb |
| Maximum Load Weight | 350 lb |
| Material | Polyurethane |
| Seat Material | Fabric |
| Frame Material | Wood |
| Color | Brown |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Home Decor Style | Glam |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Armen Living |
| Manufacturer Part Number | LCCI1PSA |
| Model | LCCI1PSA |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 45.00 x 53.00 x 36.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.