Beautiful tapestry coupled with leather-look microfiber fabric makes this chair come alive with the colors of nature. Solid wood frames create a product that will last for years. and solid wood legs and nail head accents bring a rustic look to this chair. Soft but supportive cushions are filled with high density foam and a layer of fiber wrap. This is a perfect chair for your den or living room. This club chair is made with microfiber material made for adults.
- 44W x 37D x 36H in
- Solid wood frame will last for years
- Foam seat and back cushions are wrapped with fiber
- Nail head accents bring a rustic look
- Solid wood legs
- The fabric on this item is not pet friendly
- Solid color microfiber with cotton tapestry fabric
Specifications
| Brand | American Furniture Classics |
| Collection | a. C. c. s. d. W. i. l |
| Chair Style | Farmhouse |
| Seat Depth | 30 in |
| Seat Height | 18 in |
| Assembled Product Weight | 92 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Material | Microfiber |
| Fill Material | Fiber wrapped foam |
| Frame Material | Wood |
| Leg Material | Wood |
| Fabric Content | Microfiber. Cotton |
| Color | Brown |
| Leg Color | Brown |
| Pattern | All Other Patterns |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Nail head Trim |
| Home Decor Style | Farmhouse. Rustic/Lodge. Traditional |
| Manufacturer | American Furniture Classics |
| Manufacturer Part Number | 8501-40 |
| Model | 1-8501-40 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 37.00 x 44.00 x 36.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.