Classic Accents. a truly inviting selection that can add a touch of classic elegance to any entryway. hallway. living room. or bedroom. Our Glass Tea Table features a stylish design with a glass tabletop and wooden lower shelf. perfect for tucking away magazines. books. or other smaller items. The tabletop can fit a lamp or picture frames with room to spare.
- Product Dimensions (L x W x H): 18.00 x 18.00 x 25.00
- Shelf – 8.00 x 8.00 x 16.50
- Birch Veneer with Cherry Finish
- Solid Wood Legs
- Bottom Shelf Provides Additional Storage Space
Specifications
| Brand | All Things Cedar |
| Collection | Classic Accents |
| Material | Birch. Wood. Glass. Cedar |
| Color | Black |
| Has Storage | Y |
| Number of Shelves | 1 |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 20 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Solid Wood |
| Leg Material | Solid Wood |
| Assembled Product Weight | 24 lb |
| Maximum Load Weight | 240 Kilograms |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Damp Cloth |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | All Things Cedar |
| Manufacturer Part Number | HR360 |
| Model | HR360 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 17.50 x 43.75 x 20.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.