Clean lines and mixed materials are hallmarks of this rustic industrial furniture collection. These pieces will flow from your living area to your dining room/kitchen and entryway. Mix and match to achieve your desired look. This collection allows you to affordably update your spaces to a very stylish look.
- Clean lines with mixed materials for rustic industrial style
- Bench: 40L x 15D x 18H
- Faux concrete gray top with light amber wood frame create a modern mix
- Perfect for entryway. living room or extra seating in your dining area
- 36L between bench legs and 11 depth between legs on sides
- Support bar in middle of piece
- Wipe clean with a soft dry cloth
- Solid wood legs with composite wood seat
- Nylon floor levelers
- Easy to assemble; simply attach four legs to bench seat
- Suggested weight capacity: 350lbs.
Specifications
| Brand | Alaterre |
| Collection | Newport |
| Material | Nylon. Wood. Composite. Pine. Concrete. Medium Density Fiberboard |
| Color | Light Amber |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Depth | 15 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 40 in |
| Seat Back Height | 0 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Pine |
| Frame Color | Brown |
| Assembled Product Weight | 20.04 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Trademark Global |
| Manufacturer Part Number | ANNP0371 |
| Model | ANNP0371 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 40.00 x 15.00 x 18.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.