The Zusud Accent Chair features a classic wingback fully upholstered in teddy sherpa for a sweet. cuddly design. soft. plush. and nice to the touch. A full-foam cushion could greatly support your back. firmly fitting your body line. Four wooden legs in a brown finish give the chair a warm and natural look. The Zusud Accent will embrace you in cozy and tactile comfort.
Features :
- Accent Chair
- Wingback Design
- Tight Seat & Back Cushion
- Full Foam Seat
- Wooden Inner Frame
- Material:Wood(Larch). Plywood. Teddy Sherpa. Foam.
- Color of White
Specifications :
- Product Dimensions : 31L x 34W x 34H
- Product Weight : 33 lbs
- Dimensions: 31W x 33D x 30H in.
- Materials: Larch Wood. Plywood. Teddy Sherpa. Foam
- Color/Finish: White
- Wingback design
- Tight seat and back cushion
- Full foam seat
- Wooden inner frame
- Wooden leg
- Foam density: D28
- Click here to view the assembly guide
Specifications
| Brand | Acme Furniture |
| Collection | Zusud |
| Chair Style | Wing. Upholstered |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back Height | 16 |
| Assembled Product Weight | 33 lb |
| Material | Wood |
| Fill Material | Foam |
| Color | White |
| Leg Color | Brown |
| Pattern | Solid |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Tufted |
| Home Decor Style | Transitional |
| Is Assembly Required | Y. Wooden inner frame |
| Manufacturer | Acme Furniture |
| Manufacturer Part Number | AC00228 |
| Model | AC00228 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 33.00 x 31.00 x 30.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.