With unique double arched seatbacks and wooden turned legs. the stylish Athalia sofa collection is sure to impress. Each piece in this beige fabric upholstered sofa set includes accent pillows and channel tufted seatbacks. including the barrel chair with swivel base. Quality. comfort. and style: Athalia has it all. Material:Fabric. Wood Leg. Frame: Wood (Wood Ply). Foam Duck Feathers (D)
Features :
- 1 Accent Pillow Included
- Tight Back and Seat
- Pocket Coil Spring Seat
- Color of Beige
- Wooden Turned Leg
- Slightly Flared Arm
Specifications :
- Product Dimensions : 41L x 34W x 35H
- Product Weight : 71 lbs
- Dimensions: 34W x 41L x 35H in.
- Materials: Fabric;Plywood;Foam;Duck Feathers
- Color/Finish: Shimmering Pearl
- Channeled Tufted
- Slightly Flared Armrest
- Wooden Turned Leg
- 1 Accent Pillow Included
- Tight Back and Seat
- Pocket Coil Spring Seat
- Click here to view the assembly guide
Specifications
| Brand | Acme Furniture |
| Collection | Athalia |
| Chair Style | Upholstered. Swivel. Barrel Chair |
| Seat Depth | 27 in |
| Seat Height | 22 in |
| Seat Back Cushion Style | Tight Back |
| Assembled Product Weight | 71 lb |
| Material | Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Plywood |
| Leg Material | Wood |
| Color | Beige |
| Pattern | Solid |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Tufted. Swivel |
| Home Decor Style | Contemporary |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Acme |
| Manufacturer Part Number | 55307 |
| Model | 55307 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 34.00 x 41.00 x 35.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.