The A-America Mason Upholstered Backless Dining Bench offers many different options to bring the Modern Rustic look to your home. Constructed of solid Mango and Rubberwood. the 10-step Mango finish presents a warm. even tone while allowing the opalescence of the exotic Mango wood to shine through. The clean. transitional lines blend seamlessly with this moderately distressed finish to create a unique. relaxed aesthetic.
- Dimensions: 51W x 17.5D x 19.5H in.
- Faux leather seat with blend of mango and rubberwood
- Mango and dark brown color
- Backless bench for dining table
- Modern look
- 19 in. seat height
- Weight capacity: 300 lbs.
Specifications
| Brand | AAmerica |
| Material | Faux Leather. Mango and Rubberwood |
| Color | Brown |
| Seat Depth | 17.5 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seating Capacity | 4 |
| Assembled Product Weight | 33 lbs |
| Maximum Load Weight | 200 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Upholstered |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | A-America |
| Manufacturer Part Number | MASMA296K |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 51.00 x 17.50 x 19.50 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.