Our rustic. hand crafted farm tables and benches are perfect for any event. The knotty pine table top. bench seat and frame provides a vintage country vibe. The solid 4X4 legs easily fold and conveniently store underneath the table (108"). These tables and benches are sturdy and solid construction.
- Made from Knotty Pine
- Rugged Wood Folding Legs
- Easy Set Up and Tear Down
- No Loose Parts or Tools Required
Specifications
| Brand | PRE Brand |
| Table Shape | Rectangle |
| Material | Wood |
| Table Top Material | Wood |
| Base Material | Wood |
| Color | Rustic |
| Table Color | Natural |
| Base Color | Natural |
| Seating Capacity | 1 |
| Folded Item Height | 108 in |
| Folded Item Width | 40 in |
| Assembled Product Weight | 115 lb |
| Maximum Load Weight | 750 lb |
| Recommended Location | Outdoor. Indoor |
| Age Group | Adult |
| Features | Folding |
| Manufacturer | PRE Sales Inc |
| Manufacturer Part Number | 5003 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 108.00 x 108.00 x 30.00 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.