Fill your living room. bedroom. or office with fashionable seating options with this 75 black faux leather tufted convertible chair. Built to last this convertible chair is finished in solid black faux leather to give your room a great update. Giving the chair stability and structure. the inner frame is constructed with high quality metal and features a tight back that comes complete with soft and comfortable cushioning. 11 H x 75 W x 28 D <
| Details | |
| GTIN (UPC/EAN): | 689211809567 |
| Ship Alone | Yes |
| Shipping Weight: | 47 Pounds |
| Shipping Size (Inches.): | 10 W x 31 D x 29 H |
| Number Of Cartons: | 1 |
| Shipping Method: | Parcel |
| Ship from ZIP Code: | 91789 |
| Ship Palletized: | No |
| Item Height: | 11 Inches |
| Item Width: | 75 Inches |
| Item Depth: | 28 Inches |
| Item Weight: | 40 Pounds |
| Country of manufacturer: | China |
| Shipping Weight Carton 1: | 47 |
| Shipping Height Carton 1: | 29 |
| Shipping Width Carton 1: | 10 |
| Shipping Depth Carton 1: | 31 |
| Additional attributes | |
| Accent Chair Design | Convertible Chair |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Upholstery Color | Black |
| Accent Chair Pattern | Solid Color |
| Back Fill Material | Foam |
| Back Type | Tight Back |
| Frame Material | Metal |
| Arms Included | No |
| Ottoman Included | No |
| Leg Color | Black |
| Tufted Cushions | Yes |
| Swivel | No |
HomeRoots Decor 75-inch X 28-inch X 11-inch Silver And Black Metal Tube Futon Adjustable Chair
Fabric Care Instructions
Hand Wash
Specifications
| Brand | HomeRoots |
| Collection | Uptown |
| Futon Frame & Set Type | Futon Sectionals |
| Material | Metal Tube. MDF. PU. FP F |
| Frame Material | Metal |
| Fill Material | MDF |
| Fabric Content | 60% Organic Cotton |
| Seat Depth | 28 in |
| Assembled Product Weight | 37.00 lb |
| Seating Capacity | 1 |
| Bed Size | Twin |
| Color | Black |
| Frame Color | Teal |
| Leg Color | Black |
| Seat Color | Black |
| Pattern | Solid Print |
| Features | Fire-Resistant |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wash gently with mild soap and water using a non-abrasive sponge |
| Assembly Instructions | https://bison.blob.core.windows.net/img/prods/large/463_285608_1.jpg |
| Manufacturer | HomeRoots |
| Manufacturer Part Number | 285608 |
| Model | 285608 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 10.00 x 75.00 x 40.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.