5-Tier Glass Corner Shelf Stand. Gold Corner Bookshelf. Bathroom Storage Rack Shelf. Plant Rack. Tempered Glass. Steel Frame. Modern Style for Living Room. Bathroom. Kitchen.
This 5-tier corner shelf with gold finish adds a touch of elegance to your living room or bedroom while also providing ample storage and display space for your books. photos. plants and other items. The triangle’s rounded edges are smooth to protect you and your family from scratches.
Multi-Functional UseThis 5-tier corner shelf can be used as a practical storage space in your living room. bedroom. entryway and office at home. Featuring a rust-proof frame. it’s also ideal for storing toiletries in the bathroom.
Maximize Your SpaceThis 5-tier storage rack shelf bracket can make full use of your corners. Measuring 11.8D x 11.8W x 51.7H. it saves space while providing ample storage – perfect for a small apartment or home. Use it to make the most of your unused corners!
Sturdy and Stable This corner bookshelf is made of high-quality steel and tempered glass. Each shelf can hold up to 22 pounds. and equipped with 5 adjustable feet and an anti-tip kit. our corner shelf bracket can be a more stable stand on the ground. Friendly to your floors and won’t scratch.
Discount and PracticalAssembly is a breeze with our easy-to-understand instructions. If you’re looking for a stylish and durable bookshelf. look no further than our 5-tier corner bookshelf.
Color: gold
Material: steel. tempered glass
Product Dimensions: 11.8D x 11.8W x 51.7H (30 x 30 x 131.5 cm)
Product weight: 12.35 lbs (5.6 kg)
Distance between each shelf: 11.2 inches (28.5 cm)
Maximum static load capacity per shelf: 22 lb 10 (kg)
1 x corner shelf
1 x assembly kit
1 x anti-tip kit
1 x Assembly Instructions
FEATURES:
SPECIFICATIONS:
PACKAGE CONTENTS:
Specifications
| Brand | Hzuaneri |
| Bookcase Type | Corner Bookcase |
| Material | steel. tempered glass |
| Color | Gold |
| Number of Shelves | 5 |
| Assembled Product Weight | 14.08 lb |
| Maximum Load Weight | 22 lb |
| Shelf Depth | 11.8 in |
| Recommended Room | Bathroom. Kitchen |
| Number of Drawers | 0 |
| Home Decor Style | Modern |
| Manufacturer Part Number | CS90200G |
| Model | CS90200G |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 11.80 x 11.80 x 51.70 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.