Specifications:
1. Color: Natural
2. Material: MDF
3. Dimensions: W29.1 x D14 x H71.7 in
4. Load capacity: 200 lbs
Package Includes:
1 x Bookshelf
1 x Instructions
- [Bohemian Design]This Bookshelf is designed with a unique rattan look that adds a touch of bohemian charm to any room in your home. The tall bookcase features a charming farmhouse design. making it a perfect fit for living rooms. bedrooms. home offices. and kitchens.
- [Large Storage Space]Designed with 5 spacious tiers to provide ample storage space for all your books. photo albums. crafts. decor. and other items. You can easily adjust the shelf to accommodate items of different sizes and shapes. ensuring that your book case stays organized and functional. With doors. your items are protected from dust and other potential hazards. ensuring that they stay looking their best for years to come.
- [Sturdy Structure]Made of high-quality materials. including thicken MDF board. sturdy structure. and rattan accents. This combination of materials provides strength and durability. ensuring that this bookshelf will last for many years to come. Each shelf can support up to 44 lbs. Whether you need to store heavy books or display fragile items. this bookshelf is built to withstand the weight and protect your belongings.
- [Safe and Secure]This bookcase comes with a safe anti-tip kit to prevent the shelf from dumping. ensuring that your bookshelf will remain stable and secure. even if you have children or pets in the house. You can have peace of mind knowing that your bookshelf is safe and secure. so you can enjoy all your items without worry.anti-slip foot pads can prevent shaking in uneven places and protect the floor from scratches. Its flat surface without burrs is safer to use.
- [Multifunctional Bookshelf]Not only be a book shelf or a plant shelf but also a standing storage shelf to meet your different needs.This storage shelf not only can be used as a file cabinet in the office but also can be used as a bookshelf in the study. The bookcase cabinet can also be placed in the living room for decorative items. in the kitchen for kitchenware and food. It can even be placed in the school library and classroom as a book corner.
Specifications
| Brand | Triple Tree |
| Bookcase Type | Library Bookcase |
| Material | Medium Density Fiberboard |
| Color | Natural |
| Number of Shelves | 5 |
| Assembled Product Weight | 88.18 lb |
| Maximum Load Weight | 200 lb |
| Shelf Depth | 14 in |
| Adjustable Shelves | Y |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Recommended Room | Living Room. Bedroom. Kitchen. Home Office |
| Home Decor Style | Farmhouse |
| Manufacturer | TRIPLE TREE |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 29.10 x 14.00 x 71.70 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.