MULTIFUNCTIONAL CORNER STORAGE SHELF: This high shelf is suitable for any corner of living room. bedroom. home office. kitchen. hallway. balcony. bathroom. etc.. it can be used as a corner shelf. small bookshelf. display shelf. plant stand. flower stand. which provides more choices for limited space. 5- Tier SHELVES: 5-tier shelf design can make full use of any limited space or strange corners. providing extra storage space for small items or gadgets STRONG CONSTRUCTION: The corner shelf is made of thick wood panels and a sturdy metal frame to ensure stability and durability. It is sturdy enough to hold heavy items such as kitchen utensils. small aquariums and more. SAFETY ROUNDED EDGES: Smooth rounded edges protect you and your family from scratches. The 90° rear angle makes it free standing or perfect for placing against a wall. EASY ASSEMBLY: The metal frame is hinge-welded together. simply attach the shelf to the frame. Assembly takes 30 minutes or less. and hardware. tools and instructions are included!
- 5- Tier SHELVES: 5-tier shelf design can make full use of any limited space or strange corners. providing extra storage space for small items or gadgets
- STRONG CONSTRUCTION: The corner shelf is made of thick wood panels and a sturdy metal frame to ensure stability and durability. It is sturdy enough to hold heavy items such as kitchen utensils. small aquariums and more.
- MULTIFUNCTIONAL CORNER STORAGE SHELF: This high shelf is suitable for any corner of living room. bedroom. home office. kitchen. hallway. balcony. bathroom. etc.. it can be used as a corner shelf. small bookshelf. display shelf. plant stand. flower stand. which provides more choices for limited space.
- SAFETY ROUNDED EDGES: Smooth rounded edges protect you and your family from scratches. The 90 rear angle makes it free standing or perfect for placing against a wall.
- EASY ASSEMBLY: The metal frame is hinge-welded together. simply attach the shelf to the frame. Assembly takes 30 minutes or less. and hardware. tools and instructions are included!
Specifications
| Brand | Genxin |
| Bookcase Type | Corner Bookcases |
| Orientation | Vertical |
| Material | MDF+Steel |
| Color | Brown |
| Furniture Back Panel Style | Open Back |
| Number of Shelves | 5 |
| Assembled Product Weight | 26.57 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Shelf Width | 18.1 in |
| Features | Scratch-Resistant |
| Recommended Room | Bathroom. Breakroom. Bedroom. Classroom. Commercial Office |
| Number of Drawers | 5 |
| Home Decor Style | Farmhouse |
| Manufacturer | 6170 |
| Manufacturer Part Number | 6170 |
| Model | 6170 |
| Suggested Number of People for Assembly | 0 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 18.10 x 18.10 x 70.00 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.